LIBANON
Ma a Közel-Keletre utazunk, egészen pontosan a Földközi-tenger partján fekvő Libanonba, melyet keletről Szíria, délről pedig Izrael határol. Az itt érvényes államforma a köztársaság, a hivatalos nyelv pedig az arab és a francia. A 2005-ös népszámlálási adatok szerint a becsült népesség csaknem 4 millió főre tehető, a népsűrűség 358 fő/km2.
Libanont földrajzi szempontból a Libanoni-hegység uralja, s itt található a Qarnat as Swda, az ország legmagasabb pontja. A hegy 3083 méterrel magasodik a tengerszint fölé, káprázatos kilátást biztosítva a környező vidékre. A Földközi-tenger vidékén egy keskeny tengerparti síkságot találhatunk, mely mögött hegyvidék kezdődik. Szintén itt terül el a Bekaa-völgy, amely észak-déli irányban húzódik, s mezőgazdasági szempontból az ország legfontosabb vidéke.
Libanon vízrajzát viszonylag egyszerű leírni, hiszen nem büszkélkedhet túl sok vizes területtel. A legfontosabb folyók az 571 km hosszú Orontész és a Litáni.
Az ország éghajlata mediterrán, vagyis nagyobb magasságokban télen gyakori a fagy, és időnként hó is hullik. Nagy az éves hőingás, az időjárást pedig legfőként a Földközi-tenger felől érkező légáramlatok alakítják.
Libanon jelképe a libanoni cédrus, amelyet egykor hajók és épületek építésére használtak. Sajnos az emberek felelőtlen viselkedése miatt már alig maradt cédrus az ország területén, így azt a kevés fát, amely még érintetlen, védetté nyilvánították.
Vizsgáljuk meg most Libanont üdülés szempontjából! Az ide ellátogató turisták gazdag atmoszférában részesülhetnek, hiszen itt megtalálhatjuk a nyugati csillogást, a közel-keleti félhomályt és az Izraellel való konfliktus minden hozadékát. Ennek ellenére az ország csodálatos, és számtalan látnivalót tartogat az utazó számára.
Mindenképpen érdemes például ellátogatni a fővárosba, Bejrútba. Itt első célpontként a Bejrúti Nemzeti Múzeumot említenénk meg, amely varázslatos tárlatai segítségével bemutatja a főníciaiak életét és fénykorát. Aki szereti a romantikát és a naplementét, annak mindenképpen érdemes elmennie a Galamb-sziklához, ahonnan csodálatos a kilátás. Ezt a sziklát egyébként úgy is emlegetik, hogy "Kelet Párizsa".
Libanoni kalandozásunk során ne hagyjuk ki Tripoli városát sem, ezt a csodálatos kikötővárost az ország északi részén. Tripoli óvárosában betekintést nyerhetünk a 3500 éves arab kultúrába, illetve vásárolhatunk az itt árult természetes alapanyagú szappanból is, amely a város egyik híres portékája.
Nem mehetünk el szó nélkül a Qadishsa-völgy, más néven Szent-völgy mellett sem. Ez a káprázatos hely Bchare közelében található és a maronita keresztények által alapított kolostorok otthonául szolgál. Az egyház központi épülete a Szent Eliseus-kolostor, amely már a XIV. században a püspök székhelyéül szolgált.
Bchare közelében, mintegy 4 km távolságra találhatjuk a cédrus ligetet, ahol annak idején Csontváry-Kosztka Tivadar lefestette A magányos cédrus című képét. A művészetet kedvelők itt magukba szippanthatják a hely különleges hangulatát, illetve büszkén megtekinthetik a magyar követség emléktábláját, amelyet a festőművész tiszteletére emeltek.
Említsük meg Büblosz, más néven Byblos kikötővárosát, amely 7000 éves múlttal rendelkezik. Itt találhatjuk többek között Baál templomát, az ősi római színházat, illetve a keresztesek festői várát.
Utoljára látogassunk el Baalbek városába, ahol a római birodalom két legnagyott temploma épült. Ezek a Jupiter és a Bacchus. Ugyancsak itt láthatjuk a világ legmagasabb oszlopait, melyek 22 méteresek, de érdemes ellátogatnunk a németek által alapított földalatti múzeumba is.
Mint láthajuk, Libanon csak úgy hemzseg a látnivalóktól. Bátran utazzunk el ide, hogy megismerhessük a Közel-Kelet hangulatos világát!
Jó utazást kívánunk!